Fotowoltaika opłacalność

Fotowoltaika Opłacalność zastosowania systemów fotowoltaicznych

opłacalność fotowoltaiki
Tyle mniej więcej kosztują podzespoły do budowy przeciętnej instalacji fotowoltaicznej

System fotowoltaiczny jest w istocie miniaturową elektrownią wytwarzającą prąd elektryczny poprzez przetworzenie energii światła.

Jednak należy podkreślić, że jest to jeden z najdroższych sposobów generowania energii elektrycznej.
W związku z narzuceniem ograniczenia w emisji dwutlenku węgla jesteśmy zmuszeni budować rozproszony system energetyczny w oparciu o mikroelektrownie fotowoltaiczne oraz małe, średnie i duże turbiny wiatrowe.

Gdyby nie dotacje praktycznie nikt nie decydowałby się na sfinansowanie w całości budowy systemu fotowoltaicznego ponieważ w większości przypadków nie ma to żadnego ekonomicznego sensu.

Oczywiście gdy korzystamy z dotacji na pozór wszystko wygląda bardzo kolorowo. Słońce świeci, prąd płynie i nadmiar energii można jeszcze odsprzedawać do sieci energetycznej.

Jednak gdy przyjrzeć się dokładnie wydatkom, utracie sprawności paneli oraz ilości wyprodukowanej energii szybko się okaże, że jest pomysł delikatnie mówiąc nietrafiony.

Zatem dla kogo jest fotowoltaika i w jaki sposób ją wykorzystywać ?

Fotowoltaika jest przeznaczona przede wszystkim do tak zwanych systemów off-grid czyli instalacji elektrycznych, które nie są podłączone do publicznej sieci energetycznej.
Najlepiej obrazuje to fakt, że sztuczne satelity na orbicie okołoziemskiej czy międzynarodowa stacja kosmiczna ISS jest zaopatrywana w prąd pochodzący właśnie z fotowoltaiki.

Wracając na ziemię fotowoltaika sprawdzi się do zasilania domów na odludziu, magazynów czy hal do których z różnych powodów nie wykonano przyłącza energetycznego.
W taki sposób można też zasilać ostatnio modne biura kontenerowe.

Chodzi o to, aby inwestor finansujący budowę systemu fotowoltaicznego w 100% korzystał z energii, którą sam wyprodukuje – a nie odsprzedawał ją do sieci po cenie niższej niż później ją kupuje.

Właściwe wykorzystanie fotowoltaiki gdy posiadamy przyłącz do publicznej sieci energetycznej

Dobrym przykładem właściwego wykorzystania fotowoltaiki będzie gromadzenie energii elektrycznej w akumulatorach i korzystanie z niej w porze wieczornej i nocnej.
Niektórzy budują w ten sposób systemy zasilania awaryjnego czy to komputerów czy systemów alarmowych

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zbudowanie systemu ogrzewania wody użytkowej z której każdy z nas korzysta czy to w ciągu dnia czy wieczorem.
Gromadzenie energii w postaci ciepła jest relatywnie tanie i nie wymaga wysokich nakładów.
Podstawą będzie tutaj bardzo dobrze ocieplony bojler z grzałką elektryczną.

Miejsce zainstalowania paneli fotowoltaicznych

Najbardziej oczywistym, ale jednocześnie często najgorszym miejscem zainstalowania paneli fotowoltaicznych jest dach domu jednorodzinnego.

Najlepszym miejscem zainstalowania paneli fotowoltaicznych jest zamontowanie ich na stelażach stojących na ziemi.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby panele fotowoltaiczne można było łatwo oczyścić ze śniegu oraz umyć z kurzu czy pyłków roślin.

W zimie wiele razy zdarza się tak, że najpierw pada śnieg, który osiada na panelach. Potem przychodzą dni słoneczne, a fotowoltaika nie pracuje ponieważ zalega na niej kilkanaście cm śniegu.

Do tego dochodzi jeszcze zabrudzenie paneli fotowoltaicznych przez sadzę z komina w okresie grzewczym oraz niszczenie paneli przez iskry, które nieraz wylatują przez komin.

W okresie ciepłym natomiast panele są zabrudzone przez kurz oraz pyłki roślin przez co obniża się ich sprawność.

Jest oczywiste, że panele fotowoltaiczne muszą być regularnie myte i wcale nie wystarczą tylko opady deszczu.

Jednak gdy fotowoltaika jest zamontowana na dachu praktycznie nikt nie będzie wychodził po drabinie i mył paneli.
A już na pewno nie będzie tego robił w zimie gdy jest ślisko.

error: Content is protected !!
MagM.pl